Namiastka ogrodu we wnętrzu, czyli ogród wertykalny

Wykorzystywanie roślin jest bardzo popularnym narzędziem projektowania wnętrz. Nadają one stylu nawet nieciekawym pomieszczeniom. Ostatnio szczególną popularnością cieszą się tzw. ogrody wertykalne, zwane też zielonymi ścianami.

Czym jest Ogród wertykalny (www.green-designers.pl) i z czego jest zrobiony

Ogród wertykalny to dekoracja ścienna zaprojektowana poprzez splatanie ze sobą gałązek i liści roślin. Osadzone są one na podstawie zrobionej z paneli wykonanych z polietylenu lub metalu, co sprawia, że całość jest łatwa do zamontowania. Dzięki takiej konstrukcji istnieje również możliwość ich personalizacji zarówno pod względem kształtu i rozmiaru, jak i wykorzystania różnorodnych rodzajów liści odpowiadających różnym preferencjom i rodzajom wnętrz.

Efekt żywych roślin bez konieczności pielęgnacji

Dzięki zastosowaniu sztucznych roślin, takie ogrody nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, a jedynie sporadycznego odkurzenia i świetnie sprawdzają się w dowolnych wnętrzach, w mieszkaniach, restauracjach, biurach, itp. Nie trzeba ich podlewać, nawozić ani przesadzać. Nie wymagają dostępu do odpowiedniej ilości światła. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto lubi zieleń, ale nie potrafi, lub nie ma czasu zajmować się żywymi roślinami. Jest to również rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne i trwałe. Sztuczne rośliny nie schną, nie chorują, nie ma konieczności ich wymiany. Dodatkowym plusem jest to, że nie powodują alergii i są bezpieczne dla domowych zwierzaków.

Łatwa zmiana estetyki nawet najmniejszych wnętrz

Ogrody wertykalne pomagają zmienić estetykę i atmosferę surowych środowisk miejskich. Powodują efekt ocieplenia wnętrz, tworząc przyjazną, relaksującą przestrzeń życiową. Nawet najbrzydsze, nudne ściany zyskają dzięki nim nowy charakter i styl. Ze względu na ich pionową instalację, bardzo dobrze sprawdzają się również w małych pomieszczeniach. Otaczanie się zielenią zapewnia korzyści terapeutyczne, co jest szczególnie ważne przy współczesnym zabieganym i stresującym stylu życia. Dzięki nowym technikom wytwarzania i dużej dbałości o tekstury, wykończenia i szczegóły, sztuczne rośliny wyglądają dziś o wiele lepiej, niż kilka lat wcześniej. Wytrawny ogrodnik być może szybko zauważyłby różnicę między strukturą zrobioną z prawdziwych roślin, a tą wykonaną z roślin sztucznych, ale dla przeciętnego oka, nie są one już wcale takie łatwe do odróżnienia.  

Czym kierować się wybierając ogród wertykalny

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wykonania i materiałów. To zdecyduje o trwałości i wytrzymałości ogrodu. Warto również sprawdzić gwarancję producenta.